1. Přemýšlím o zbrani

1.1. Je pistole správná volba pro mě?

  • Důvody
  • Alternativy obrany
  • Kdy se můžete bránit palnou zbraní
  • Zákony a následky obrany se zbraní (články, odkazy atd.)
  • Přijetí odpovědnosti

Pistole? Ne pro každého!

Opilého agresivního souseda nevyřeší pořízení pistole. Tady může dobře posloužit laser nebo kvalitní „pepřák“ v kombinaci se základním tréninkem za pár set korun. Pokud si navíc rádi dopřáváte alkohol, coby jenom jedinou skleničku, bude čas a peníze věnované do pořízení průkazu a zbraně promrhaná investice. Alkohol či jiné látky nejdou se zbraní dohromady a bude vám k ničemu ležet doma. Není mým cílem vás od pistole hned odrazovat, ale ušetřit chyb a donutit zamyslet. V této kapitole se dozvíte jaké předpoklady, pravidla, následky a odpovědnosti sebou jednotlivé druhy prostředky obrany nesou, na základě čeho byste si měli mít možnost lépe promyslet, zda jste správný adept pro palnou zbraň, či jinou formu obrany.

Právo na obranu

Nakolik žijeme v České republice, použití prostředků sebeobrany se řídí českými zákony. Ty platí při použití nejen palné, ale jakékoliv zbraně včetně holých rukou. S právem jako takovým se setkáme až v momentu, kdy o nás bude rozhodovat státní zástupce o obžalobě a nebo hůře soudce o trestu či nevině, až se něco semele. V ten momentu už ale bývá pozdě zjišťovat, co se v něm píše. Proto je více než užitečné vědět, co zákon dovoluje a jít tomu naproti.

Palná zbraň stojí na pomyslném vrcholu obranných prostředků. Vládcové i diktátoři si byli touto sílou dobře vědomi a dokresluje to i citát 1 ozbrojený uřídí 100 neozbrojených.  Nese v sobě sílu a síla přináší odpovědnost, za kterou její uživatel nosí následky.

Paragraf o nutné obraně v rámečku

Pro běžného smrtelníka je komplikované posoudit, co to ta nutná obrana vlastně je. Když někdo kolem mě máchá nůžkami, můžu se preventivně bránit?  Čím? Jaký má úmysl? A jak se mohu správně rozhodnout ve vteřině a stresu? O tom, zda bude nebo nebude obrana nutná a přiměřená se nedá vědět dopředu. O tom co se stane, když se něco semele, rozhodnou soudci.

Stále rozhodnutí pokračovat? Čtěte dále